Sayfa: [1] 2 3
Yazdır
Gönderen Konu: İsim Denklik Belgesi  (Okunma Sayısı 50028 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mustafac
Yönetici
Yeni Üye

« : 08 Haziran 2009, 20:09:55 »

İsim Denklik Belgesi

1.  Göç ile 1989-90’da gelenler için bu belge daha önce bağlı oldukları ilin Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü Göçmen Bürosu’ndan alınıyordu. Artık tüm dosyalar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderildiği için şu an bu belge Ankara'daki Nifus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'den alınacak. Yanınızda Muhacir Kağıdınızın fotokopisini, T.C.Kimlik Cüzdanınızı ve fotokopisini ve Bulgaristan Kırmızı Pasaportunuzu ve fotokopisini bulundurunuz. Genel müdürlük girişinde bulunan müracaat kısmına başvurun ve buradan size verilecek matbu dilekçeyi doldurup imzalayınız ve bürodaki memurlara teslim ediniz.
2.  1989-90’dan sonra gelenler İsim Denklik Belgesi anlamında bağlı oldukları Kaymakamlık Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nden Türk vatandaşlığını almadan önceki isimleri ile ilgili bilgileri içeren Nüfus Kayıt Örneği alabilirler.

Alınan tüm evraklara Kaymakamlıkta veya Valilikte (Ankara'dan alınanlar) her evraka ayrı ayrı olmak üzere Apostil mührü vurulacak. Apostil mührünün hemen yanına T.C. mührü vuruluyor. Bu T.C. mührünün bir kısmı Apostil mührünün üzerine gelecek şekilde vurulması gerekiyor. Bu ayrıntılara çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Tüm evraklar Bulgaristan’da Yetkili Tercüme Büroları tarafından tercüme edilecek ve Sofya’da Dış İşleri Bakanlığı Konsolosluk İlişkileri (Vunshno Ministerstvo Konsulski Otnoshenia) tarafından onaylanacak. Tercüme büroları hem Tercüme hem de Onay işlemini yaptırabiliyorlar.

Ankara Başbakanlık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü
Telefon: 0312 591 21 24
Cep: 0535 743 03 31
Adres: Çamlıca Mah. 408. Cad. No:136 PK:06200
Yenimahalle / ANKARA
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2010, 11:44:39 Gönderen: mustafac » Kayıtlı
Alper
Yeni Üye
*

« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2009, 15:24:43 »

Bilgi paylaşımın için ilk önce teşekür erderim.
Benimde bir sorum olacaktı size.
1 sorum: Bende isim denklik için baş vurdum ve bana gelen cevap Bulgar uyruklu iken mürecat eden annenizin pasaportunda .....(1 ismim yazmakta) isim ile türk vatandaşlığına şu isim......(Türk ismim) ile alındığınız anlaşılmıştır denmekte.
Sizce bu  evrak isim denklik belgesi olarak geçmektemidir benim bulgaristandaki ismimin 2 ve 3 isimleri yok sadece 1 ismi var sorduğumda sebebini annenizin pasaportunda bu şekilde yazılı denmekte onlara bulgar ve muhacir kıyadını gönderdiğimde yine aynı cevabı verdiler. Ney

2 sorum: eşim evlilikte 2009 yılında tc vatandaşı oldu ve eşimin isim denkliğinde nüfusta girildi denmekte yani ben aile nüfus örmeyi aldığımda eşimim isim denkliğini oradan mı almış olacağım.
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2009, 15:28:33 Gönderen: Alper » Kayıtlı
mustafac
Yönetici
Yeni Üye

« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2009, 21:28:19 »

Cevap 1: Siz annenizin pasaportu ile Bulgaristan'dan Türkiye'ye geldiğiniz için o pasaprtta sadece sizin ilk isminiz yazar, ancak annenizin 1. 2. ve 3. ismi de yazmaktadır. dolaysı ile size verilen evrakta annenizin üç ismi ve sizin de sadece ilk isminiz geçecek. O belgede annenizin soyadı da yazıyordur, bu aynı zamanda sizin soyadınızı da göstermektedir. Bu evrakı isim denklik belgesi olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ben de aynı şekilde bir belge aldım ve hiç sorun yaşamadan gerekli yerlerde kullandım.

Cevap 2: Evet, eşinizin durumu 1990'dan sonra gelenler ile aynı. Alacağınız aile nüfus kayıt örneği ile eşinizin isim denklik belgesi işini halledersiniz. Bu evrağı alırken sadece yurt dışında kullanmak için olduğunu söylemeyi ve apostil yaptırmayı unutmayın.

Umarım yardımcı olabilmişimdir... 
Alper
Yeni Üye
*

« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2009, 11:50:48 »

eşimin denklik belgesini istiyorlar nufus kıyadında yazıyor BG deki ismi su diye ama Bulgaristandaki egn verenler onu kabul etmeyip denklik belgesi istiyorlrmış sencek ne yapmalıyım.
mustafac
Yönetici
Yeni Üye

« Yanıtla #4 : 12 Aralık 2009, 23:28:39 »

İsim denklik belgesini isteyenler resmi makamlar mı yoksa tercume bürosundakiler mi? Eğer tercume bürosundakiler ise mevcut belgenin bu işlem için kullanılabileceğini söyleyin. Eğer resmi makamlar, nüfus kayıt örneğinde BG daki ismi şudur diye yazmasına rağmen isim denklik belgesi istiyorlar ise ya işi bilmiyorlar ya da özellikle zorluk çıkartıyorlar. Çünkü daha önce nüfus kayıt örneği ile işini halleden çok oldu. Ayrıca nüfus kayıt örneğine resmi tercüme yaptırdınız değil mi?
Her şeye rağmen illa da İsim Denklik Belgesi isteniyorsa bunu da Ankara'daki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden almanız gerekecek.
Alper
Yeni Üye
*

« Yanıtla #5 : 21 Aralık 2009, 15:05:35 »

ben daha denemedim duyduğum bir seyi danısmak istedim şimdi evrekları verdim tercümeye onaylanıp BG dış işlerinden falan neyse oradan bana gelecek benim bir tek baş vurmak gerekecek ama esimin denklik belgesi yok umarım zorluk çıkarmazlar ankaradan ben o belge için baş vurdum nüfüs mudurluğunde var dediler vermediler.
Birde eşim çocuk ile burada TR kalacak ben tek gideceğim eşimin bana bir vekaletname falan vermesi gereklimi ve ilk önce evliliğimi tanıtacas yoksa direkt egn mi isteyeces ve başvuruda  hemen mi veriliyor yoksa beklemek mi gerekli egn yi ?
mustafac
Yönetici
Yeni Üye

« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2009, 23:55:43 »

Çocuğa EGN alma işini tek başınıza yapabilirsiniz. Evlilik belgesini de tek başınıza siz alabilirsiniz. Anacak pasaportları onlar olmadan alamazsın. Evlilik belgesini alma işi daha kolay olduğu için onu daha çabuk çıkartırsınız ancak çocuğa EGN çıkartmak biraz zaman alıyor. Tabii burada sizin bağlı olduğunuz belediyenin nasıl çalıştığına da bağlı olarak değişir bu süre. Size kalay gelsin.
tevfik_oz
Yeni Üye
*

« Yanıtla #7 : 30 Aralık 2009, 00:54:14 »

arkadaşlar isim denklik belgesi almak isteyenler bana ulaşabilirler ben bu işi yapıyorum bu işlemin bedeli 100 ytl alıyorum sizin bulunduğunuz ilden ankaraya gelmeniz iki gun ankarada kalamanız yapacağınız masraflar ortalama 250 ila 350 lira arasında değişiyo isteyenlere yardımcı olurum ayrıca nufus ve vatandaşlık işelerinde adlarına dair dosya bulunmaz ve olumsuz yanıt alırlarsa devlet arşivinden de takip yapabilirim bunun ucreti de 100 ytl .." ankaradan işlem yapılmaktadır.. 

bu işlemler halen yapılmaktadır...
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2011, 22:10:01 Gönderen: tevfik_oz » Kayıtlı
tevfik_oz
Yeni Üye
*

« Yanıtla #8 : 06 Ocak 2010, 04:50:51 »

ustteki mesajla ilgilenen ler bana cep telimden ulaşabilirler 0551 905 43 52 . isim denklik belgesi almak isteyen kişilere yardımcı olabilirim
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2011, 22:07:12 Gönderen: tevfik_oz » Kayıtlı
mustafac
Yönetici
Yeni Üye

« Yanıtla #9 : 06 Ocak 2010, 18:40:18 »

ustteki mesajla ilgilenen ler bana cep telimden ulaşabilirler 0551 905 43 52 . isim denklik belgesi almak isteyen kişilere yardımcı olabilirim

İlginiz ve yardım etmek isteğıniz için çok teşekkür edirz. Ancak sizden rıcamız herhangi bir konu başlığı ile ilgili olan mesajları o konuda paylaşaılım. Tüm konulara aynı mesajı yazarsanız konular birbirine karışır. Merak etmeyin, isim denklik belgesi ile ilgili siden bir yadım isteyecek olan bu konu altında da bu mesajınızı görecektir. Saygı ve sevgilerimizle....   
Alper
Yeni Üye
*

« Yanıtla #10 : 20 Ocak 2010, 14:43:42 »

Çocuğa EGN alma işini tek başınıza yapabilirsiniz. Evlilik belgesini de tek başınıza siz alabilirsiniz. Anacak pasaportları onlar olmadan alamazsın. Evlilik belgesini alma işi daha kolay olduğu için onu daha çabuk çıkartırsınız ancak çocuğa EGN çıkartmak biraz zaman alıyor. Tabii burada sizin bağlı olduğunuz belediyenin nasıl çalıştığına da bağlı olarak değişir bu süre. Size kalay gelsin.

peki eşimden vekaletname almam gereklimi?
Bir arkadaşım onların köydeki muhtarı alıp gitmiş belediyeye işlemler tamam acaba ben de mi oyle yapsam yoksa vekaletname mi alsam.
mustafac
Yönetici
Yeni Üye

« Yanıtla #11 : 20 Ocak 2010, 17:05:59 »

Sadece evlilik belgesini almak için vekaletnameye gerek yok. Eğer buradan götürdüğünüz evraklarda bir sorun yok ise onu siz de alabilirsiniz.
Gulbahar
Yeni Üye
*

« Yanıtla #12 : 16 Şubat 2010, 14:50:39 »

Merhabalar

Arkadaşım 2009 yılında evlilik yaptı Bg vatandaşı değil eşi.
Çocuğu dünyaya geldi ve bi süre sonra pasaportunu değiştirmesi gerekiyor.
Ancak isism denklik belgesi alması gerek o da Ankaradan verilmekteymiş yalnız sanırım bunun öncesinde
evlilik beyanını ne şekilde yapacak ve burda BG gitmeden olabiliyor mu ? sonrasında çocuğuda kendi üzerine kaydettirip pasaport çıkartmak istiyor yine Türkiyede mümkünmüdür böyle birşey? Karışık bir durum gibi ama başınızdan geçti ise yada bilginiz var ise konu ile ilgili yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler.Ek bilgi gerekli ise daha ayrıntılı sorabilirim kendisine.
mustafac
Yönetici
Yeni Üye

« Yanıtla #13 : 20 Şubat 2010, 12:47:06 »

Arkadaşınızın sorunu ile ilgili tüm bilgiler ve çözüm yollarını forumda bulabilirsiniz. Hem evlilik beyanı hem de çocuğun BG vatandaşı yapılması işlemi aynı zamanda ve aynı belgelerle yapılabilir.
Ancak sizin yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile siz hiç BG a gitmeden bu işlemlerinizi yaptırmak istiyorsunuz [armut piş ağzıma düş misali:)]. Bu konuda bir bilgim yok ancak forumda bazı arkadaşlar bu işlemleri sizin BG ye gitmeden yaptıklarını iddia etmektedir. Onlardan bu konuda daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Tabii bu yapılabiliyorsa büyük ihtimalle yasadışı yollarla yapılıyordur ve faturası da yüksek olacaktır diye düşünüyorum:)
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2010, 12:49:44 Gönderen: mustafac » Kayıtlı
Alper
Yeni Üye
*

« Yanıtla #14 : 24 Şubat 2010, 12:27:35 »

ben evrakları verdim bakalım ne olacak 10 gun sonra gel al dediler ama pasaportumuda yenilediğimden 1 ay sonra gidecem inşallah olmuştur.
Sayfa: [1] 2 3
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: