Sayfa: [1]
Yazdır
Gönderen Konu: Çift Vatandaşların Türkiye'de Doğan Çocuklarının Bulgaristan Vatandaşı Olabilmel  (Okunma Sayısı 39408 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mustafac
Yönetici
Yeni Üye
*****
Mesaj Sayısı: 32« : 08 Haziran 2009, 20:08:37 »

Çift Vatandaşların Türkiye'de Doğan Çocuklarının Bulgaristan Vatandaşı Olabilmeleri için Gerekli Belgeler
 
 
1.  Doğum Belgesi (Form-A) – Çocuk için bağlı oldukları Kaymakamlık Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nden alınacak.
2.  İsim Denklik Belgeleri – Hem anne hem baba için alınacak. Eğer sadece anne veya baba Bulgaristan vatandaşı ise vatandaş olanın ki yeterli oluyor. Ayrıntılar için “İsim Denklik Belgesi” başlığına bakınız. Eğer Türkiye’de yapılan evliliğinizi Bulgaristan’da kaydedilmesi için bu belgeleri aldıysanız ve elinizdeyse tekrar almanıza gerek yok.
3.  Aile Nüfus Kayıt Örneği -  Bağlı oldukları Kaymakamlık Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nden alınacak.
 
Alınan tüm evraklara Kaymakamlıkta veya Valilikte (Ankara'dan alınanlar) her evraka ayrı ayrı olmak üzere Apostil mührü vurulacak. Apostil mührünün hemen yanına T.C. mührü vuruluyor. Bu T.C. mührünün bir kısmı Apostil mührünün üzerine gelecek şekilde vurulması gerekiyor. Bu ayrıntılara çok dikkat edilmesi gerekiyor.
 
Tüm evraklar Bulgaristan’da Yetkili Tercüme Büroları tarafından tercüme edilecek ve Sofya’da Dış İşleri Bakanlığı Konsolosluk İlişkileri (Vunshno Ministerstvo Konsulski Otnoshenia) tarafından onaylanacak. Tercüme büroları hem Tercüme hem de Onay işlemini yaptırabiliyorlar.
 
Hazırlanan bu belgeler Çocuğun Annesinin (eğer sadece baba BG vatandaşı ise onun bağlı olduğu Belediye ye) bağlı olduğu Belediyeye (Obshtinski Savet po postoyanno jitelstvo na Maykata) teslim edilecek. İşlemlerin sonucunda Çocuğun BG Kimlik No’su (EGN) çıkacak ve size Çocuğun Doğum Kağıdı (Akt za Rajdane) verilecek. Bununla birlikte ve dolduracağınız dilekçe (zayavleniye) ile pasaport bürosuna başvurduğunuzda çocuğun pasaportunu çıkartabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2010, 11:47:37 Gönderen: mustafac » Kayıtlı
nugrebg
Yeni Üye
*
Mesaj Sayısı: 7


« Yanıtla #1 : 18 Mart 2011, 15:13:26 »

Merhaba,

2 yaşında oğlum var. oğlum için BG den EGN aldım. BG den oğluma pasport çıkartmam için sadece EGN belgesi yeterli olacak mı? Oğluma pasport başvurusu için anne ve babanında beraber başvuruda bulunmaları lazım mı? yoksa sadece ben oğlumu yanıma alıp BG ye gitsem pasport başvurusu yapabilirmiyim ?

Teşekkürler
Kayıtlı
mustafac
Yönetici
Yeni Üye
*****
Mesaj Sayısı: 32« Yanıtla #2 : 18 Mart 2011, 21:59:23 »

Evet, siz sadece oğlunuz ile birlikte gidip pasaport başvurusu yapabilirsiniz. Pasaportu verirken oğlunuzu görmek isteyeceklerdir. EGN si var ise zaten oğlunuz BG vatandaşı sayılır ve sadece pasaport çıkartma işi kalmıştır. Sevgi ve saygılarımla...
Kayıtlı
nugrebg
Yeni Üye
*
Mesaj Sayısı: 7


« Yanıtla #3 : 30 Mart 2011, 15:48:34 »

cevap için teşekkürler

anne bulgaristana gelmiyecek.
oğlumla beraber gideceğiz. BG ye giderken kapıdan herhangi bir evrak isteyecekler mi?
oğlumun EGN si var. ona BG pasport çıkartırken yanımızda anne olmadığından dolayı herhangi bir belge isteyecekler mi?

Kayıtlı
Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: